Panel používateľa

Hevíz

Počet zobrazení: 1455

Jazero Hevíz – Dr. Schulhof Vilmos sétány 1, Hevíz, tel. : (83)501700, www.heviz.hu

 Jazero Hevíz – Dr. Schulhof Vilmos sétány 1, Hevíz,  tel. : (83)501700,   www.heviz.hu

 -  denne  8 – 20 hod. – máj – október,   -  denne  9 – 18 hod. – november - apríl

Hévíz je najvýznamnejšie kúpeľné stredisko Maďarska. Za svoju slávu môže ďakovať termálnemu jazeru, ktoré je vo svete jedinečné. Liečivé jazero s rašelinovým dnom  s  hĺbkou 30 m zaberá plochu 47 500 m2 a je najväčším teplovodným jazerom v Európe. Je obklopené ochranným lesom o rozlohe 50 ha. Voda je ohrievaná geotermálnou energiou. Teplota vody dosahuje v lete 30 - 35°C, a ani v zime neklesá pod 28°C. Pramen poskytuje 86 milionov litrov vody denne, takže voda v jezere se úplne vymení každých 28 hodín. Voda tryskajúca z kráteru udržuje vodnú hmotu jazera v neustálom pomalom pohybe a ešte intenzivnejší pohyb je zpôsobovaní cirkuláciou chladnejšiej vody z povrchu, která klesá ku dnu, a  horúca vody z hĺbky, která stúpá k povrchu. Jazero je pokryté leknami kvitnúcimi na začiatku septembra.

       Liečivé účinky vody, ktorá bola objavená pred mnohými tisícročiami, bola známa už v rímskych dobách. Dokazujú to nálezy v jazere ako napr. vzácny kamenný oltár. Prvá písomná zmienka o Hévíze však pochádza až z roku 1328. Jazero sa stalo veľmi obľúbené, no prvé kúpeľné domy tu vyrástli až v roku 1795 na podnet grófa György Festetics, majiteľa priľahlých pozemkov. Gróf nechal v Hévízi postaviť hotely a aj kúpeľné nemocnice, ktoré fungujú doteraz. Najväčší rozvoj mesto zaznamenalo počas 20. storočia. Dnes sú Hévíz jedny z najmodernejších kúpeľov v celom Maďarsku

 Termálna voda mierne rádioaktívna využívaná v kúpeľoch Hévíz pomáha pri liečbe chorôb pohybového ústrojenstva, choroby kostí a chrbtice, ženských chorôb: Liečivá voda okrem toho podporuje aj produkciu hormónov pôsobiacich na obličky, blahodárne pôsobí aj na hladinu estrogénov. V kúpeľoch je liečivé aj bahno, ktoré obsahuje zlúčeniny vápnika, horčíka, silícia, železa, hliníka, soli rádia,.... Práve účinky solí rádia podporujú a zvyšujú látkovú výmenu, tie podporujú správne fungovanie žliaz.

Zaujímavé je aj okolie jazera Hévíz. Len 6 km od neho sa totiž rozprestiera najväčšie jazero strednej Európy Balaton. Ide o posledný zvyšok treťohorného mora Tethys v Európe. Je ideálne na kúpanie. Hevíz je súčasťou  Národného parku Balatonfelvidék.  Aj neďaleká vinárska oblasť Badacsony, jazero Malom alebo jazerné jaskyne v Tapolce sú lákadlom pre turistov. Krásne v okolí Hévíza sú aj zrúcaniny hradu v Sümegu, Tátice a samozrejme, že aj zámok Festetic v meste Keszthely. Ten ukrýva preslávenú knižnicu Helikon.

 

Prihlásenie