Panel používateľa

Soľná komora - Salzkammergut - Atterské jazero - Attersee

Počet zobrazení: 152

Soľná komora - Salzkammergut - Jazero Attersee - Zámok Litzlberg

       Salzkammergut (slovensky Soľná komora) je oblasť v strednom Rakúsku na území spolkových krajín Salzbursko, Horné Rakúsko a Štajersko, v Severných vápencových Alpách. Reliéf Soľnej komory tvoria tektonické jazernej panvy vzájomne oddelené jednotlivými vápencovými chrbty Salzkammergutberge. Z troch svetových strán je oblasť výrazne ohraničená mohutnými horskými skupinami - na východe Totes Gebirge, na juhu masív Dachsteinu a Tennengebirge a na západe Berchtesgadenské Alpy. Os oblasti tvorí rieka Traun, na západnom okraji preteká rieka Salzach. V roku 1997 bola južná časť Soľnej komory v okolí Dachsteinu a Hallstatu zaradená na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Už v dobe keltského osídlenia sa v tomto kraji ťažila soľ (Hallstatt). Soľ zo Soľnej komory sa vyvážala aj do Čiech, kvôli tomu bola v rokoch 1827 - 1836 sprevádzkovaná Konská železnica z Gmundene cez Linec do Českých Budějovíc. V Bad Ischlu si nechal cisár František Jozef I. vybudovať svoje letné sídlo.

      Atterské jazero (nemecky Attersee) alebo Kammerské jazero (nemecky Kammersee) je ľadovcové jazero v severnom Rakúsku v Alpách v pohorí Salzkammergutberge. Má rozlohu 46,7 km² (je tak 3. najväčším jazerom v Rakúsku), dosahuje maximálnu hĺbku 171 m. Leží v nadmorskej výške 467 m. Teplota vody tu v lete dosahuje až 22 ° C. Na brehu jazera ležia mesta Attersee  a Kammer. Turistickým centrom je malá obec Weißenbach, ležiaca na južnom okraji jazera, ktoré je zároveň ideálnym východiskovým bodom do pohoria Höllengebirge priamo nad jazerom na dominantu severnej časti Soľnej Komory, vrch Schafberg (1782 m) medzi jazerami Attersee a Wolfgang.

    Zámok Litzlberg sa nachádza na malom ostrove v Attersee v Seewalchen am Attersee. Názov bol pôvodne Lützelburg a znamenal malý zámok (pre lützel pozri anglicky little = small). Zámok pôvodne patril kláštoru Mondsee a diecéze Bamberg. V roku 1498 sa názov Litzlburg objavuje po prvýkrát v listine, keď majiteľ Preunhuber predal zámok Martinovi II von Polheim. Zámok vlastnili viacerí majitelia, medzi nimi Sigmund Engl von Wagrain, Johann von Khunitz, Johann Christoph Staindl von Plötzened, Elias von Seeau, Johann Gottlieb von Clam, Dr. Josef Preuer, Josef Weichs.  Litzlberg bol honosný komplex so štvorcovou vežou, v rohoch ktorej boli strážne veže. Bola tu aj okrúhla veža s cibuľovou strechou. K zámku viedol drevený most a zámok chránil aj palisádový plot zabudovaný v jazere. V roku 1780 bolo už zničené murivo zámku zbúrané až na rohovú vežu a materiál bol použitý na prestavbu vyhorenej tržnice v Schörflingu. V roku 1893 kúpil barón Eduard von Springer z Viedne ostrov od Antona Hofmanna za 5 000 florénov. Barón Springer bol bankár (jeho matka sa narodila ako Rothschild) a bol stály spoločník cisára Maximiliána v Mexiku. Barón chcel na ostrove postaviť romantický zámok, aby získal sopranistku viedenskej štátnej opery Marie Renard (Maria Pölzl * 1864 +1939). V roku 1896 dal viedenský architekt Max Kaiser postaviť nový, malý zámok v štýle historizmu na pozostatkoch starého zámku: Neu-Litzlberg. Práce realizovala stavebná firma Franz Lösch. Obnovou sa úplne stratil starý charakter zámku a ostrova, pretože nový komplex pokrýval iba časť ostrova. Starý zámok v tom čase zaberal celú oblasť ostrova. Romantika s Marie Renard nemala šťastný koniec. Vydala sa za princa Rudolfa von Kinsky Wchnitz.  Springer zostal slobodný a sklamaný  v roku 1916 predal nehnuteľnosť priemyselníkovi Erwinovi Böhlerovi. Erwin Böhler bol dedičom a akcionárom závodov Böhler vo Waidhofen / Ybbs. Na ostrov sa dalo dostať iba cez vodu - v roku 1917 dal Böhler postaviť mólo. Böhler, jeho manželka Elfriede a jeho rodina mali zámok plný hostí, ktorí prišli z celej Európy. Z knihy hostí vidno, že sotva bol deň bez príchodu alebo odchodu. V Litzlbergu rád býval aj slávny maliar Hans Böhler, bratranec Erwina Böhlera, zakladajúceho člena viedenskej secesie. Zámok zostal plný života až do smrti Elfriede Böhlerovej v roku 1972. Potom sa päť dedičov nemohlo dohodnúť, a tak okresný súd vo Vöcklabrucku nariadil „predaj“.  V roku 1974 zámok a ostrov kúpil linecký priemyselník (výrobca tehál) Dipl. Ing. Karl Leitl. Súčasným majiteľom je prezident Rakúskej obchodnej komory Dr. Christoph Leitl. Zámok je kompletne zrekonštruovaný v súkromnom vlastníctve a nie je prístupný verejnosti.

Prihlásenie